Awans gminy Potęgowo w Rankingu Samorządów 2021

Gmina Potęgowo zaliczyła bardzo duży awans oraz zajęła wysoką pozycję w tegorocznym Rankingu Samorządów organizowanym przez dziennik Rzeczpospolita. Wśród 1 533 ujętych w zestawieniu gmin wiejskich, zajęła 58 pozycję (rok wcześniej 475 miejsce). To także druga najlepsza pozycja wśród samorządów w powiecie słupskim.

Ranking Samorządów „Rzeczpospolitej” obejmuje wszystkie gminy, miasta i miasta na prawach powiatu w Polsce (z wyjątkiem Warszawy). Źródłem danych podlegających ocenie są informacje udostępniane przez Główny Urząd Statystyczny, Ministerstwo Finansów oraz informacje podane przez władze lokalne w specjalnej ankiecie. Kryteria oceny Rankingu Samorządów 2021 to około 50 wskaźników.

Najwyższą pozycję w zestawieniu, wśród gmin wiejskich w powicie słupskim, zajęła Gmina Słupsk plasując się na 8 miejscu w kraju. Gmina Potęgowo na 58 miejscu znalazła się przed trzecią Gminą Kobylnica, którą sklasyfikowano na 177 pozycji. Dalej znalazły się: Gmina Ustka (538 miejsce), Gmina Główczyce (689 miejsce), Gmina Damnica (747 miejsce), Gmina Dębnica Kaszubska (843 miejsce) oraz Gmina Smołdzino (1156 miejsce). Słupsk w kategorii miast na prawach powiatu znalazł się na 20 pozycji w kraju.

Ranking Samorządów „Rzeczpospolitej” jest uznawany za jeden z najbardziej prestiżowych i wiarygodnych w Polsce. Od 17 lat redakcja „Rzeczpospolitej” ocenia dokonania lokalnych władz w Polsce, pozwala wyłonić i pokazać te samorządy, które najlepiej dbają o swój zrównoważony rozwój. Oceniane są przede wszystkim efekty działań gmin w zakresie dbałości o jakość życia mieszkańców, stan środowiska i rozwój ekonomiczny przy zachowaniu stabilności finansów i wysokiej jakości zarządzania. Zasady rankingu ustala niezależna Kapituła, której przewodniczy były premier RP prof. Jerzy Buzek. W jej skład wchodzą także przedstawiciele organizacji samorządowych, organizacji pozarządowych, władz publicznych oraz przedstawiciele redakcji „Rzeczpospolitej”.

W tegorocznej XVII edycji zestawienia, wśród miast na prawach powiatu pierwsze trzy miejsca zajęły odpowiednio Gliwice, Katowice i Kraków. Wśród mniejszych miast i gmin miejsko-wiejskich liderami zostały: Morawica (woj. świętokrzyskie), Podkowa Leśna (woj. mazowieckie) oraz Miechów (woj. małopolskie), a wśród gmin wiejskich: Wielka Wieś (woj. małopolskie), Aleksandrów (woj. lubelskie) oraz Buczkowice (woj. śląskie).

Udostępnij:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *