Różowe skrzyneczki w każdej szkole

Ustka dołącza jako kolejne Miasto do akcji „Różowa Skrzyneczka”. To ogólnopolski projekt, którego celem jest walka z wykluczeniem i tabu menstruacyjnym oraz ułatwienie dostępu do bezpłatnych środków higieny osobistej.

Zgodnie z założeniem „Różowe skrzyneczki” to prosty mechanizm – szafka zawiera środki higieny i jest ogólnodostępna. Wyposażenie może być finansowane: przez placówki, ze zbiórki, przez prywatnych sponsorów, jak i zgodnie z zasadą projektu: weź, jeśli potrzebujesz, zostaw, jeśli masz nadmiar!

Z inicjatywy mam uczniów usteckich szkół na czele z Panią Dagmarą Górecką-Basińską rozpoczął się pierwszy etap wdrażania programu w usteckich szkołach podstawowych, a także w Niepublicznej Szkole Podstawowej Adventure oraz Zespole Szkół Ogólnokształcących i Technicznych. Skrzyneczki będą dostępne w każdej ze szkół dla dziewczynek, które będą chciały skorzystać ze środków higienicznych.

– Cały projekt polega na tym, aby te różowe skrzyneczki wspierały dziewczynki w okresie dojrzewania. Działały też przeciwko problemowi, rozwiązywały problem ubóstwa menstruacyjnego. Ale najważniejsze edukowały i wspierały edukację, tutaj okresu dojrzewania – mówi Dagmara Górecka-Basińska

Inicjatywa ma także wspierać działania dotyczące profilaktyki, diagnozowania i leczenie endometriozy. W Polsce choruje na nią dwa miliony kobiet, czyli co 10 z Polska. Okres diagnozowania tej przewlekłej choroby wynosi aż od 7 do 10 lat. Dlatego edukacja w tym zakresie odgrywa kluczową rolę.

Udostępnij:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *