Spotkanie z Bogumiłą Żongołłowicz z Andrzejem Chciukiem w „roli głównej”

Spotkanie z Bogumiłą Żongołłowicz
Z Andrzejem Chciukiem w „roli głównej”

W Sali Rycerskiej Zamku Książąt Pomorskich w Słupsku, w ramach Słupskich Czwartków Literackich (ten był 31) odbyło się spotkanie z dr Bogumiłą Żongołłowicz, słupszczanką zamieszkałą na stałe w Australii.

Poświęcone było ono Andrzejowi Chciukowi, pisarzowi rodem z Drohobycza, którego powikłane losy rzuciły na piąty kontynent. Dr Żongołłowicz, autorka biografii Chciuka – właśnie ukazało się drugie wydanie, poszerzone i uzupełnione – przedstawiła w barwny i interesujący sposób dzieje jego życia i dorobek literacki. Chciuk słabo znany w Polsce, jest popularny i ceniony na emigracji.Spotkanie prowadziła dr hab. Krystyna Krawiec-Złotkowska, a uświetnił występ muzyka-multinstrumentalisty Piotra Pendzicha.

Wśród przybyłych gości znalazło się wielu przyjaciół i znajomych, a nawet byłych uczniów Bogumiły Żongołłowicz, która swoją karierę zawodową rozpoczynała od pracy w słupskim szkolnictwie.

Prelegentka, zajmująca się od wielu lat badaniem historii Polonii australijskiej, przeczytała fragmenty swojej książki, zatytułowanej „Andrzej Chciuk. Pisarz z antypodów”. Była to pierwsza polska promocja tej publikacji. Licznie przybyła publiczność żywo reagowała na wystąpienie autorki.

Fot. Zbigniew Bielecki

Podziękowaniom nie było końca. W ciepły sposób o długoletniej znajomości z biografką mówił były starosta słupski Zdzisław Kołodziejski, a wiceprezydent miasta Słupska Marek Goliński wyraził zadowolenie, że miasto ma taką ambasadorkę w Australii.

Zbigniew Bielecki

 

 

Udostępnij:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *