Remont elewacji wieży biblioteki

Rozpoczął się remont elewacji wieży Miejskiej Biblioteki Publicznej w Słupsku. Koszt prac oszacowano na 850 tysięcy zł. Budynek biblioteki oraz teren, na którym jest on zlokalizowany, wpisane są do rejestru zabytków województwa pomorskiego. W październiku złożony został wniosek do Ministerstwa Kultury Dziedzictwa Narodowego o udzielenie dotacji na dofinansowanie prac remontowych elewacji w ramach programu ,,Dziedzictwo kulturowe 2016. Ochrona zabytków”. Jeżeli wniosek przejdzie pozytywną rekomendację zespołu oceniającego 50% kosztów inwestycji pokryte zostanie ze środków ministra, a pozostałe 50 % dołoży Miasto Słupsk.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Elewacja budynku głównego znajduje się w bardzo złym stanie technicznym. Kruszą się cegły, które spadając z dużej wysokości, stwarzają ryzyko uszkodzenia ciała, a nawet utraty życia. W ubiegłym roku zostało wykonane zadaszenie wejścia głównego. Zabudowa zabezpiecza w niewielkiej części teren przy budynku i niestety nie gwarantuje pełnego bezpieczeństwa użytkowników.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Fot. Bartosz Arszyński

Aby uniknąć niespodziewanych zdarzeń spowodowanych przez spadające odłamki elewacji, konieczne było jej zabezpieczenie. Zamontowano więc ,,oddychające” siatki zabezpieczające, zamocowane na kołkach wkręcanych w spoiny pomiędzy cegłami. Wszystkie prace w całości zostały pokryte z dotacji celowej otrzymanej z Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Gdańsku Delegatura w Słupsku.

Udostępnij:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *