Stopień bezpieczeństwa ALFA wprowadzony

W całym kraju premier Beata Szydło wprowadza stopień bezpieczeństwa ALFA, z uwagi na rozpoczynające się w tym tygodniu Światowe Dni Młodzieży. Informację na ten temat przekazał rzecznik rządu Jacek Bochenek, powiedział on, że premier wprowadza stan bezpieczeństwa ALFA, który będzie obowiązywał od północy 20 lipca, do 3 sierpnia 2016 r. W internecie obowiązywać będzie stopień zagrożenia BRAVO, co oznacza,że działania w cyberprzestrzeni będą bardziej kontrolowane przez wyspecjalizowanych do tego grupę ludzi.

0f5979f99d8f966e6dc989dc433dcb26_L

Fot. ABW gov.pl

STOPIEŃ DELTA

Według ustawy antyterrorystycznej, zagrożenia terrorystyczne lub zwiększone ryzyko wystąpienia zdarzeń o takim charakterze pozwalają na wprowadzenie jednego z czterech stopni alarmowych. O wprowadzeniu danego stopnia alarmowego decyduje premier lub w wyjątkowych przypadkach minister spraw wewnętrznych (przekazując informację swojemu zwierzchnikowi). Ze stopni ALFA, BRAVO, CHARLIE i DELTA, najwyższy jest stopień DELTA, który będzie wprowadzany, jeśli dojdzie do ataku terrorystycznego lub jeśli informacje będą wskazywały na możliwość wystąpienia takiego ataku w najbliższym czasie – zarówno na terenie kraju, jak i wobec polskich instytucji oraz obywateli za granicą.

4187cc8d-9801-48d4-a715-a9dd5b5f37fd

Fot. TVN 24

W przypadku wprowadzenia stopnie CHARLIE lub DELTA szef Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji może samodzielnie lub na wniosek szefa Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego wprowadzić zakaz organizowania zgromadzeń publicznych, imprez masowych na danym terenie. Do działań zabezpieczających mogą zostać użyte oddziały wojska.

Mat. za Radiem Gdańsk

Udostępnij:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *