Święto ziół w Swołowie

Zielna, Zielna… święcimy 15 sierpnia! Jarmark ziół, kwiatów i owoców, święcenie bukietów w kościele, koncert kapeli Kurna Chata, warsztaty tworzenia pióropuszy z ziół, a także musical dla dzieci i degustacja zupy z żółtlicy – To atrakcje jakie przygotowali pracownicy Muzeum Kultury Ludowej Pomorza w Swołowie , które odbyło się w ubiegłą sobotę.

Impreza folklorystyczna związana z tym najstarszym maryjnym świętem odbyła się 15 sierpnia. W tym roku święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, w polskiej tradycji ludowej zwane świętem Matki Boskiej Zielnej, wypadało w środę. Imprezę w Muzeum Kultury Ludowej Pomorza w Swołowie rozpoczęła Msza Święta w miejscowym kościele.

Fot. odkryjpomorze.pl

Jednak już od rana  można było wspólnie z pracownikami muzeum przygotowywać bukiety ziołowe gotowe do poświęcenia. Tradycja błogosławieństwa roślin ma już ponad dziesięć wieków – 15 sierpnia lud przynosząc wiązanki zbóż, owoców i roślin dziękował Matce Bożej Wniebowziętej za pomoc w pracy na roli, za opiekę na ludźmi i ich plonami.

Udostępnij:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *