Festiwal Kolęd i Pastorałek w Jezierzycach

W sobotę 18 stycznia odbył się XIX Festiwal Kolęd i Pastorałek w Jezierzycach, największy tego typu przegląd w regionie. Uczestników można było usłyszeć w kościele św. Antoniego Padewskiego w Jezierzycach podczas uroczystego Koncertu Finałowego.

– W przesłuchaniach wzięło udział 33 solistów oraz 21 zespołów, które przygotowało przeszło 160 kolęd i pastorałek z całego świata w rozmaitych aranżacjach. Usłyszeliśmy te najbardziej znane, ale także lokalne, czy też napisane przez samych uczestników – podkreśla Maciej Flisak z Centrum Kultury Gminy Słupsk. – Były folkowe kapele, chóry dziecięce, młodzieżowe i dorosłe, kameralne zespoły wokalne i grające na rockowo i jazzowo grupy wokalno-instrumentalne. Konkurencja była ogromna, a pasja śpiewania wielka – dodaje.

W festiwalowym jury zasiadali w tym roku muzycy różnych specjalności – dyrygent, prof. Monika Zytke (przewodnicząca, Katedra Sztuki Muzycznej Akademii Pomorskiej w Słupsku), pochodzący z Jezierzyc kompozytor i aranżer Paweł Lucewicz (autor muzyki m.in. do filmu Carte Blanche czy topowego serialu TVP „O mnie się nie martw”) oraz akordeonista dr Konrad Merta (Akademia Muzyczna w Katowicach). Festiwal odbył się pod honorowym patronatem Marszałka Województwa Pomorskiego Mieczysława Struka , Wojewody Pomorskiego Dariusza Drelicha oraz Starosty Słupskiego Pawła Lisowskiego.

Festiwal zakończył się uroczystym koncertem galowym, który odbył się w kościele św. Antoniego Padewskiego w Jezierzycach. Podczas koncertu usłyszeliśmy gwiazdy tegorocznej edycji: Grand Prix w kwocie 2000 zł zdobył Chór Canto oraz Orkiestra Kameralna Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia w Lęborku, Nagrodę Starosty Słupskiego Pawła Lisowskiego o wartości 1000 zł otrzymał zespół „Bez Nazwy” z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Słupsku, Nagrodę za najlepsze wykonanie kolędy tradycyjnej w kwocie 500 zł otrzymała Misza Szcześniak z MDK w Słupsku, Nagrodę za najlepszą nową aranżację kolędy w kwocie 500 zł otrzymała Magdalena Kreft (dyrygent Chóru Canto). W kategorii solistów do lat 14 zwyciężyła Agata Brandenburger z MDK Iskra w Pile, miejsce zajęła Sandra Michalak – Chocicze, gm. Nowe Miasto nad Wartą, III ex aequo Inka Malek z SP w Łupawie  i Maja Konopa z SP w Łupawie. Wśród zespołów w kategorii 6-14 lat zwyciężył zespół „Pomorzacy” z Centrum Kultury Gminy Ustka przed duetami Aleksandra i Julia Owsiuk – GOK Główczyce oraz Amelią i Dominiką Płotka – GOK w Sierakowicach. W kategorii soliści 15-18 lat zwyciężyła uczestniczka The Voice Kids 2018 Nailah Vitha z MDK w Stargardzie przed Martyną Ćwik z Centrum Kultury 105 w Koszalinie. III miejsce ex aequo zajęli Łukasz Brodowski z MDK w Stargardzie oraz Dina Pokotyliuk z Zespołu Szkół Budowlanych i Kształcenia Ustawicznego w Słupsku.

W kategorii zespoły zwyciężył Chór „Kantele” (skład kameralny) z I LO w Słupsku wyprzedzając zespół „Bez Nazwy” z ZS „Elektryk” w Słupsku oraz Weronika Dawidowska i Magdalena Studzińska z Gminnego Domu Kultury w Linii. Wśród dorosłych uczestników pierwsze miejsce zajął Filip Rychcik – Laureat Szansy na Sukces z Andrzejem Piasecznym, znany również The Voice of Poland, drugie i trzecie zaś reprezentantki Centrum Kultury Gminy Słupsk Agnieszka Perkowska i Justyna Perlańska. Najlepszym zespołem wśród dorosłych okazali się Swojacy z Sitna (Gmina Szczecinek) wyprzedzając zespół Zeppelinki z CKiBP Gminy Słupsk oraz duet Paulina Łaga i Ringo Todorovic z Klubu 7 Brygady Obrony Wybrzeża w Słupsku.

Udostępnij:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *