Lądowisko Kultury otwiera cyfrowy plac zabaw dla najmłodszych. Nowe wyzwania na nowe czasy.

W Lądowisku Kultury w Redzikowie zostanie otwarty plac zabaw w przestrzeniach cyfrowych, czyli „Digital Kids”. Placówka Centrum Kultury Gminy Słupsk jako jedna z sześciu polskich bibliotek zakwalifikowała się bowiem do specjalnego projektu realizowanego przez Instytut Goethego w Warszawie.

Projekt skupia się na cyfrowym świecie dzieci i polega na stworzeniu w wybranych polskich bibliotekach dla dzieci i młodzieży mobilnej sali zabaw z grami i zabawkami interaktywnymi. W ramach programu Lądowisko Kultury zostało wyposażone w sprzęt z dopasowanymi do grupy docelowej komponentami: aplikacjami, ofertą gamingową a także oprogramowaniem używanym na konsolach lub urządzeniach przenośnych.

Więcej o idei stojącej za „Digital Kids” przeczytamy w artykule kuratorki projektu, Astrid Meckl, dostępnym na stronie Instytutu Goethego.

– Wielu rodziców przytłacza temat edukacji medialnej i nauki umiejętnego korzystania z mediów. Nierzadko komunikacja z dziećmi przebiega według stałego schematu: „Odłóż, proszę, telefon komórkowy – Za chwilę, jeszcze tylko 10 minut”. Na ten temat toczy się obecnie wiele kontrowersyjnych dyskusji, ale nie ma uniwersalnego rozwiązania – zauważa Astrid Meckl. – Rodzice często sami nie są pewni, co jest dobre, a co złe i grożą zakazami – w wielu rodzinach używanie mediów staje się pierwszorzędnym tematem kłótni.

Wedle kuratorki jest całkiem naturalne, że rodzice chcą chronić swoje dzieci przed określonymi treściami. Ale powinno im zależeć także na czymś więcej, a mianowicie na wspieraniu i rozwijaniu kompetencji medialnych dzieci.

– Internet oraz transformacja cyfrowa nie znikną z naszego codziennego życia. Zamykanie oczu i uszu nie wydaje się dobrą strategią, szczególnie w edukacji – ocenia Astrid Meckl. – O wiele ważniejsze jest uczenie dzieci i młodzieży odpowiedniego zachowania w sieci, aby potrafiły umiejętnie poruszać się w cyfrowym świecie i aktywnie w nim uczestniczyć. Ponadto umiejętności cyfrowe są niezbędne, aby pewnie radzić sobie ze stale zmieniającymi się mediami. Tylko wtedy dzieci i młodzież są w stanie rozpoznać zagrożenia i szanse oraz nauczyć się je szacować. Potrzebujemy kreatywnych rozwiązań ze strony rodziców, nauczycieli i wychowawców, a także bibliotek! Cyfrowy plac zabaw jest jednym z nich.

Cyfrowy Plac Zabaw dostępny będzie dla dzieci oraz ich rodziców w Lądowisku Kultury w sobotę 11 sierpnia od godziny 11:00 do 15:00.

Udostępnij:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *