Warsztaty onkologiczne w słupskim szpitalu

W czwartek, 26 sierpnia w słupskim szpitalu odbędą się warsztaty chirurgii onkologicznej pod tytułem: „Innowacje w chirurgii piersi”. Lekarze sięgną po dwa nowe rozwiązania dedykowane pacjentom onkologicznym z nowotworem piersi. Chcą pokazać jak może wyglądać nowoczesna chirurgia piersi.

Przy stole operacyjnym w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Słupsku staną znakomici fachowcy, którzy jako pierwsi w Europie, wzorując się na medykach z Izraela wykonają onkologiczną operację mastektomii z jednoczesną rekonstrukcją piersi, dodatkowo rekonstruując kompleks brodawka-otoczka silikonowym implantem.
– Możemy śmiało powiedzieć, że to już chirurga onkoplastyczna. Pacjentka po operacji mastektomii wybudzi się z kompletną piersią – mówi dr Daniel Maliszewski, chirurg onkolog z oddziału chirurgii ogólnej i onkologicznej słupskiego szpitala, organizator warsztatów.

Ponadto lekarze po raz pierwszy w Polsce użyją sprzętu do śródoperacyjnej oceny marginesu wycięcia raka. – To oznacza, że w trakcie zabiegu będziemy w stanie dowiedzieć się, czy wycięliśmy całego raka i na bieżąco decydować, czy musimy coś docinać- mówi lekarz.

Na warsztaty przyjadą lekarze z trzech krajowych centrów onkologii. Będą także goście z USA i Izraela.

– Pacjentki zakwalifikowane do tych zabiegów to panie, które są po leczeniu przedoperacyjnym raka piersi i są zakwalifikowane do amputacji z rekonstrukcją. 26 sierpnia zoperujemy prawdopodobnie sześć pacjentek – mówi dr Maliszewski.

Natomiast już we wrześniu chirurdzy onkolodzy spotkają się w słupskim szpitalu w jeszcze większym gronie na warsztatach zatytułowanych „Powikłania i dylematy w chirurgii gruczołu piersiowego”.  – Będzie około 20 uczestników i wspólnie będziemy prezentować nowe techniki w chirurgii piersi. Będziemy konsultować pacjentki i na kilku z nich przeprowadzimy zabiegi,  by uczyć się od siebie nawzajem różnych technik operacyjnych. – mówi lekarz – Takie spotkania to okazja do wymiany doświadczeń, bo każdy z nas operuje trochę inaczej. Dzięki temu widzimy, co możemy ulepszyć w codziennej praktyce przy stole operacyjnym.

Organizację takich spotkań wspiera zarząd słupskiego szpitala. – Dzięki takim cyklicznym warsztatom nasi specjaliści mogą w słupskim szpitalu przeprowadzać najbardziej innowacyjne zabiegi. Nasz ośrodek się rozwija i proponuje pacjentom leczenie na wysokim poziomie – mówi Anetta Barna-Feszak, wiceprezes szpitala.

Udostępnij:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *