Wysoki mandat za nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu

Funkcjonariusze słupskiej drogówki prowadzili działania pn. „Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego”, których głównym celem było zmniejszenie ilości zdarzeń drogowych z udziałem pieszych. Zgodnie z obowiązującym od 1 stycznia 2022 roku taryfikatorem, mandaty w wysokości 1500 zł oraz 15 punktów karnych otrzymali kierowcy, którzy nie ustąpili pierwszeństwa pieszym podczas wchodzenia na przejście dla pieszych.

Działania prowadzone przez policjantów z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Słupsku ukierunkowane były na poprawę bezpieczeństwa wśród osób pieszych. Od wczesnych godzin rannych funkcjonariusze podejmowali interwencje m.in. wobec osób, które nie stosowały się do obowiązujących przepisów ruchu drogowego. Tylko w miniony czwartek mundurowi ujawnili 38 kierowców, którzy przekraczali dopuszczalną prędkość w rejonie przejść dla pieszych, a ci którzy zdecydowali się na mocniejsze naciśnięcie na pedał gazu, zostali ukarani mandatami. Kary nie uniknęli także kierowcy, którzy nie ustąpili pierwszeństwa pieszym wchodzącym na przejścia dla pieszych, lub tym, którzy przez przejście już przechodzili. Dwóch kierujących, którzy popełnili to wykroczenie, zostało ukaranych mandatami w wysokości po 1500 zł i 15 punktami karnymi.

Przypominamy!!! Kierujący pojazdem, zbliżając się do przejścia dla pieszych, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność, zmniejszyć prędkość tak, aby nie narazić na niebezpieczeństwo pieszego znajdującego się na tym przejściu albo na nie wchodzącego i ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na tym przejściu, albo wchodzącemu na nie.

Pieszy musi pamiętać, że zakazuje się korzystania z telefonu lub innego urządzenia elektronicznego podczas wchodzenia, lub przechodzenia przez jezdnię, lub przejście dla pieszych, w sposób, który ogranicza możliwość obserwacji sytuacji na przejściu dla pieszych lub jezdni.

Udostępnij:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *