Słupszczanie pamięci ofiar

Słupszczanie uczcili rocznicę Zbrodni Katyńskiej. Uroczystości tradycyjnie odbyły się na Starym Cmentarzu przy Krzyżu Katyńskim.

Krzyż Katyński i przyległy do obelisku plan na Starym Cmentarzu w Słupsku od lat są areną uroczystości związanych z upamiętnieniem Polaków na wschodnich kresach dawnej Rzeczpospolitej. Nie inaczej było w tym roku. Jeszcze przed rozpoczęciem uroczystości wystawiono warty honorowe, a w pobliżu krzyża ustawiły się poczty sztandarowe.

W trakcie uroczystości o potwornościach wojny i martyrologii Polaków na kresach mówili przedstawiciele władz, a także kombatanci.

W trakcie obchodów odbył się apel poległych i wystrzelono salwę honorową. Przygotowano także krótki program artystyczny

Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej obchodzony jest 13 kwietnia od 2007 roku. Decyzją naczelnych władz Związku Sowieckiego z 5 marca 1940 roku funkcjonariusze NKWD przystąpili do mordowani polskich jeńców wojennych. Egzekucji ofiar, uznanych za „wrogów władzy sowieckiej”, NKWD dokonywało przez strzał w tył głowy z broni krótkiej. Łącznie zabito blisko 22 tysiące osób, połowa z ich to byli oficerowie. Zbrodnię ujawnili Niemcy w 1943 roku, którzy okupowali wówczas tereny ZSRR. Rosjanie do zbrodni przyznali się dopiero w 1990 .

Udostępnij:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *