W słupskim szpitalu operacje zaćmy z nowoczesnym sprzętem

Okuliści Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Słupsku operują zaćmy nowym aparatem. Został on zakupiony dzięki środkom z Samorządu Województwa Pomorskiego.

Aparat już stoi na Bloku Operacyjnym słupskiego szpitala i pracuje na rzecz pacjentów. Jest bardziej nowoczesny i wydajniejszy niż wcześniejszy, który służył 12 lat. Urządzenie za pomocą bardzo małych narzędzi rozbija zmętniałą soczewkę w oku pacjenta i wysysa ją. Cały zabieg trwa ok. 15 minut, a w jego trakcie pacjent pozostaje przytomny.

– Mamy możliwości techniczne i zespół, który takie zabiegi przeprowadza codziennie. W ubiegłym roku wykonaliśmy ich ok. 1400 – mówi Piotr Lasota, ordynator Oddziału Okulistyki w słupskim szpitalu.

Na zabieg usunięcia zaćmy pacjent przychodzi na oddział rano, a wychodzi z niego po południu, to tzw. chirurgia jednego dnia. Czas oczekiwania od rejestracji do zabiegu, to dwa do czterech tygodni. Wymagane jest skierowanie z poradni okulistycznej.

Nowy aparat do operacji zaćmy kosztował 238 517,01 zł, środki pochodzą od Samorządu Województwa Pomorskiego. Z tego samego źródła pochodzą pieniądze na mikroskop okulistyczny, który również trafił na oddział. Jego koszt to 105 tys. zł.

– Profesjonalny zespół i nowoczesny sprzęt gwarantują bezpieczeństwo naszym pacjentom – podkreślają członkowie zarządu słupskiego szpitala Andrzej Sapiński i Anetta Barna-Feszak. – Możemy liczyć w tym zakresie na pomoc Samorządu Województwa Pomorskiego, który systematycznie wspiera nasz szpital w unowocześnianiu aparatury.

 

Fot. WSzS w Słupsku/Paulina Kawalec

Udostępnij:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *