Sięgając po marzenia

Młodzież ze Słupska i okolic ma wreszcie upragnione ferie zimowe, ale właśnie w tym czasie, 15 lutego Edukacyjna Fundacja im. Romana Czerneckiego rozpoczyna kolejną, szóstą już rekrutację, do programu stypendialnego Marzenia o Nauce. Osiemdziesięciu przyszłych stypendystów będzie uczyło się w najlepszych polskich liceach, a ich rodziny nie poniosą z tego tytułu żadnych kosztów. Może mimo wolnego od zajęć, warto pomyśleć o swojej przyszłości.

FPM_6166_prasa

Fot. EFC/

W ciągu pięciu dotychczasowych edycji przez Marzenie o Nauce przewinęło się ponad 400 stypendystów. Każdy pochodził z małej miejscowości, był bardzo dobrym uczniem, a ich rodziny należały do niezamożnej części społeczeństwa.

W tym roku rozszerzamy nieco obszar naszych działań – mówi Jacek Michałowski Prezes Fundacji EFC. Naszych kandydatów szukamy we wszystkich miejscowościach do 30 tys. mieszkańców. Uznaliśmy, że niezamożne rodziny to nie tylko wsie, ale także i mniejsze i średnie miasta – dodaje.

EFC Fundacja (4)

EFC została założona, przez Andrzeja Czerneckiego, nieżyjącego już biznesmena i filantropa, który część zgromadzonego majątku przeznaczył na powołanie fundacji. Głównym założeniem Marzenia o Nauce jest wsparcie bardzo zdolnych i pracowitych młodych ludzi, którzy bez pomocy fundacji przepadliby w systemie oświaty, a ich potencjał zostałby niewykorzystany.

EFC Fundacja (2)

– Zapewniamy naszym podopiecznym wszystko to, czego potrzebują do nauki i funkcjonowania w dużym mieście. Od podręczników, poprzez opłaty szkolne, pomoce naukowe, kursy językowe, czesne w bursie, czy bilety komunikacji miejskiej. Zabieramy ich także na ferie i wakacje. – wylicza Michałowski.

EFC Fundacja (5)

Stypendyści EFC we wszystkich miastach wojewódzkich tworzą małe społeczności, ucząc się w wybranym liceum i mieszkając w szkolnych bursach. Zazwyczaj jest to grupa kilkunastu osób, a ich podstawowym zadaniem jest po prostu dobrze się uczyć.

– Uczęszczam do gdyńskiej „trójki” – mówi Ewa Chrapkiewicz, drugoklasistka i stypendystka EFC. Nauki jest dużo, ale traktuję to jako ogromną szansę i życiową przygodę. Bez fundacji uczyłbym się w małym, lokalnym liceum, które nawet nie jest notowane w rankingach szkół ponadgimnazjalnych. Tutaj mam autentyczną szansę na rozwój i zamierzam w 100 procentach ją wykorzystać. – opowiada.

EFC Fundacja (6)

Nad grupą stypendystów w Trójmieście czuwa koordynatorka regionalna Elżbieta Broda. Jest ona łączniczką między stypendystami a fundacją, dba o to, aby jej podopiecznym niczego nie brakowało. – Trzeba pamiętać, że to są bardzo młodzi ludzie, mieszkający z dala od swoich rodzinnych domów, będący w innym otoczeniu, nowej szkole, gdzie poprzeczka zawieszona jest bardzo wysoko.

EFC Fundacja (3)

Ich ambicje zderzają się z nieznanymi okolicznościami, a moim zadaniem m.in. jest przeprowadzić ich przez tę zmianę w miarę bezboleśnie – wyjaśnia. Nabór do programu Marzenie o Nauce rusza 15 lutego, kandydat musi pochodzić z miejscowości do 30 tys. mieszkańców, na koniec I semestru w klasie 3 gimnazjum mieć średnią ocen minimum 4,5 albo być laureatem bądź finalistą przedmiotowego konkursu kuratoryjnego lub olimpiady, a w rodzinie kandydata dochód na jedną osobę nie może przekraczać 900 zł. netto miesięcznie. Formularz zgłoszeniowy na stronie www.efc.edu.pl, należy wypełnić w nieprzekraczalnym terminie 31 marca. Więcej informacje na stronie internetowej Fundacji EFC.

Udostępnij:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *