Noc Muzeów w Słupsku

W ubiegłą sobotę w całej Europie odchodziliśmy Europejską Noc Muzeów. To czas kiedy największe muzea można zwiedzać niemal za darmo. Oglądać na co dzień niedostępne ekspozycje, podglądać konserwatorów przy pracy, zwiedzać niedostępne zakamarki, jakie kryją komnaty starego zamczyska. Słupsk jak co roku wpisuje się do tego kalendarza. Tej nocy w Słupskim ratuszu i komnatach Zamku książąt Pomorskich, siedzibie Muzeum Pomorza Zachodniego, czekały na odwiedzających wielkie atrakcje.

W Muzeum można było podglądać pracę słupskich konserwatorów opracowujących nową ekspozycję dzieł Stanisława Ignacego Wikiewicza, pod kierunkiem p. Doroty Szymczak . Gro wystaw poświęconych zostało słupskiemu sportowi.

 

Bardzo ciekawą ekspozycję przygotował miłośnik szermierki pan Jerzy Mojsiuk ze Słupska, który wprowadzał zwiedzających w tajniki szermierki. W latach 60 tych w Słupsku funkcjonował klub i pan Jerzy do niego należał. Zgromadził niemal prywatne muzeum obok zdjęć, medali i dawnych artykułów prasowych o sukcesach klubu, kompletne stroje szermierzy i wyposażenia: broń szable i florety, a także dawne narty i siodło dla jeźdźców kawalerii.

Kustosz Beata Zgodzińska przygotowała prelekcję dotyczącą stadionów antycznej Grecji. Anna Sujecka opowiadała o przedwojennych klubach sportowych działających w Słupsku. Lucjan Hamak zajął się dawnymi militariami, a Rafał Foltyn czekał na najmłodszych , dla których prowadził warsztaty pisania gęsim piórem.

« z 2 »

 

 

Fot. Bartosz Arszyński

Ratusz tętnił życiem sprzed 100 lat. Na korytarzach pojawili się ubrani w historyczne stroje dawni urzędnicy. Także diametralnie tej nocy zmienił się gabinet słupskiego prezydenta, Roberta Biedronia. Pod nieobecność gospodarza ratuszem zawładnęli postaci z dawnej epoki. Pisano gęsimi piórami, rozgrywano partyjki w szachy,a wszystko to przy dźwiękach rockowej kapeli White Pin.

Info. Bartosz Arszyński

Udostępnij:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *