Dobry rok dla słupskiego teatru

2019 rok okazał się absolutnie wyjątkowym dla naszej instytucji! Osiągnęliśmy ogólnopolski sukces zwyciężając Festiwal Szekspirowski naszym „Kupcem weneckim”, obchodziliśmy 15 lecie Teatru, budowa nowej siedziby instytucji dobiega końca a wskaźniki aktywności repertuarowej, edukacyjnej i okołoteatralnej okazały się imponujące.

fot. teatr Słupsk

W 2019 roku zagraliśmy dla Państwa 231 spektakli (160 w Słupsku i 71 na wyjeździe) przy frekwencji w siedzibie teatru na poziomie 79, 35 %. Nasze spektakle w Słupsku obejrzało 28 788 widzów, co z publicznością podczas pokazów wyjazdowych daje imponującą ilość 59 744 odbiorców! Wystawiliśmy aż 6 premier – zaczęliśmy od naszej najgłośniejszej produkcji „Kupca weneckiego” w reżyserii Szymona Kaczmarka (luty), w kwietniu pokazaliśmy Państwu propozycję rozrywkową „Pomoc domowa“ (reż. Albert Osik), miesiąc później klasyczną komedię na małej scenie – „Wykrywacz kłamstw“ w reżyserii Dominika Nowaka. Nowy sezon rozpoczęliśmy we wrześniu współczesnym spektaklem „M-2” w reżyserii Darii Kopiec. Na rozpoczęcie festiwalu wystawiliśmy premierę spektaklu „Made in USA” w reżyserii kolektywu twórczego pod przewodnictwem Wiktora Rubina a rok zakończyliśmy spektaklem dla młodzieży „Pasztety, do boju!” w reżyserii debiutującej Nataszy Sołtanowicz. Spektakl ten zrealizowaliśmy wspólnie z Gminą Postomino. W grudniu wystawiliśmy dodatkowo program mikołajkowy dla najmłodszych widzów pod opieką artystyczną Magdaleny Płanety.

ZŁOTY YORICK

„Kupiec wenecki” okazał się ogromnym sukcesem. Złoty Yorick, zdobyty na Festiwalu Szekspirowskim w Gdańsku to wspaniałe wyróżnienie dla naszego zespołu, zwłaszcza w świetle 15 lat wytężonej pracy artystycznej. Jeden z trójmiejskich krytyków teatralnych (Piotr Wyszomirski, „Gazeta Świętojańska”) napisał, że zakwalifikowanie się „Kupca weneckiego” do finału Konkursu Szekspirowskiego to największy sukces artystyczny Nowego Teatru w całej jego historii… Niedługo potem ten konkurs wygraliśmy, spektakl otrzymał dziesiątki entuzjastycznych recenzji w ogólnopolskiej prasie, zostaliśmy zaproszeni na najbardziej prestiżowe festiwale a Nowy Teatr im. Witkacego w Słupsku pojawił się w rankingach teatralnych wśród najlepszych scen z całego kraju.

Na takie spektakle jak ten czeka się czasem nawet dekadę. […] Słupski „Kupiec wenecki” okazał się objawieniem minionego roku. Nie tylko wykroczył poza szekspirowską sztampę, ale i podarł przy okazji parę klisz na temat teatru prowincjonalnego i jego szans na ogólnopolską recepcję.

„Jak przegrywają Inni” / Łukasz Drewniak / teatralny.pl / 03-01-2020

EDUKACJA I DZIAŁANIA OKOŁOTEATRALNE

W roku 2019 kontynuowaliśmy działania edukacyjne zapoczątkowane w latach wcześniejszych, a także wprowadziliśmy do swojej oferty wiele nowych propozycji. Przygotowaliśmy dla Państwa ponad 100 wydarzeń edukacyjnych i akcji kulturalno-oświatowych!Stworzyliśmy Sieć Liderów Kultury z lokalnymi szkołami, bierzemy udział w ogólnopolskich programach a w listopadzie mieliśmy możliwość zaprezentowania efektów naszych działań edukacyjnych w Archangielsku na naukowo-praktycznej Konferencji Teatr i Teatralność w Kulturze Współczesnej. Od marca zrealizowaliśmy 30 spotkań w ramach akcji „Czytamy z dobrą energią”, której partnerem była firma ENGIE EC Spółka z o.o. Chcąc ułatwić pracę nauczycielom, lekcje teatralne realizowane początkowo w siedzibie Teatru przekształciły się w zajęcia prowadzone w szkołach. Uczniom mieliśmy do zaproponowania także cykliczne spotkania Klubu Recenzenta i grupy warsztatowe prowadzone przez naszych aktorów. Ponadto wciąż można było umówić się na zwiedzanie teatru. Raz w miesiącu, w ramach akcji Niania w teatrze, widzowie mieli możliwość przyjścia do Teatru z dziećmi i pozostawienia ich pod opieką animatorów na czas trwania spektaklu. Cyklicznie pokazywaliśmy też spektakle z tłumaczeniami na język angielski i niemiecki. W roku 2019 zwiększyło się nasze grono wolontariuszy i stażystów, którzy pomagali podczas Festiwalu i wydarzeń organizowanych przez teatr, festynów, jarmarków czy warsztatów. Rok 2019, to także 15-lecie Nowego Teatru, w ramach którego wydaliśmy książkę Alicji Syty „Piękne szaleństwo. 15-lecie Nowego Teatru im. Witkacego w Słupsku” i przeprowadziliśmy szereg warsztatów i animacji dla dzieci i młodzieży. Nasze działania edukacyjne często towarzyszyły imprezom miejskim, takim jak: Festiwal SALWA, Dzień Dziecka na Placu Zwycięstwa, Jarmark Gryfitów czy Urodziny Ratusza.

FESTIWAL SCENA WOLNOŚCI

Po raz drugi zorganizowaliśmy Festiwal Scena Wolności (październik 2019), tym razem pod hasłem „transformacja”, w trzydziestą rocznicę przemian ustrojowych w Polsce. Pokazaliśmy najgłośniejsze spektakle ostatnich lat (min. „Naszą klasę“ Teatru Dramatycznego w Warszawie, „Broniewskiego“ Teatru Wybrzeże w Gdańsku czy warszawski Pożar w Burdelu). Udało nam się zaprosić Dom Spotkań z Historią w Warszawie i absolwentów Rosyjskiego Instytutu Sztuk Scenicznych w Petersburgu. Zorganizowaliśmy warsztaty, wystawę, koncert, czytanie performatywne, debaty, wykłady, spotkania z twórcami. Wydawaliśmy gazetkę festiwalową, która cieszyła się takim powodzeniem, że postanowiliśmy kontynuować jej drukowanie w formie miesięcznika. Kolejna edycja Festiwalu Scena Wolności w 2020 roku opierać się będzie o idiom „Cud nad Wisłą”. Już pracujemy nad repertuarem i wydarzeniami towarzyszącymi!

NOWA SIEDZIBA

Innym osiągnięciem, ale i wysiłkiem teatru w mijającym roku jest budowa nowej siedziby Nowego Teatru im. Witkacego w Słupsku. Budynek będzie posiadał scenę z widownią na 250 miejsc, sale prób i sale warsztatowe, foyer z kawiarnią, pełne zaplecze techniczne, biurowe oraz pokoje aktorskie z tarasami na dachu. Planowane otwarcie nowej siedziby to 5 września 2020 roku (rozpoczęcie sezonu 2020/2021) – premierą „Szewców” Witkacego w reżyserii Pawła Świątka. Po 15–tu latach działalności Nowy Teatr zyska wreszcie swoja własną siedzibę!

CO PRZED NAMI?

Od 4 lat konsekwentnie budujemy nowoczesny teatr środka, spełniający i stwarzający potrzeby lokalnej społeczności oraz promujący nasze miasto poza jego granicami. Wierzymy, że rok 2020 przyniesie nam równie wiele radości ze wspólnej pracy i jeszcze więcej nowych wyzwań! Przed nami kolejne premiery: w lutym 2020 pokażemy farsę „Żona potrzebna od zaraz“ (w reż. Dominika Nowaka), w kwietniu „Wzór na pole trójkąta“ (w reż. Jana Hussakowskiego) – spektakl ten realizujemy wspólnie z Festiwalem Nowe Epifanie w Warszawie, na początku czerwca „Stolp. Dzień kobiet“ (w reż. Julii Mark). Nowy sezon otworzymy w nowym budynku premierą „Szewców“ (w reż. Pawła Świątka) a rok planujemy zamknąć premierą „Opowieści wigilijnej“ na podstawie powieści Charles’a Dickens’a.

My już nie możemy się doczekać, a Wy?


Dominik Nowak
Dyrektor Naczelny i Artystyczny
Nowy Teatr im. Witkacego w Słupsku

Udostępnij:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *