Pierwsze przelewy w ramach bonu na kontach firm

Niemal 6 tys. przedsiębiorców turystycznych oraz organizacji pożytku publicznego otrzymało już przelew środków z Polskiego Bonu Turystycznego. W sumie Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłacił ok. 23 mln zł.

 

Za realizację płatności bonem na rzecz przedsiębiorców turystycznych oraz organizacji pożytku publicznego odpowiada Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Wypłaty dla całego kraju realizuje trzech pracowników z siedmioosobowego Centrum Obsługi Płatności, które ma siedzibę w słupskim oddziale ZUS. Po przyjęciu płatności bonem ZUS w ciągu maksymalnie 14 dni zrobi przelew na rachunek, który został podany przy rejestracji na Platformie Usług Elektronicznych.

W środę na konta firm  została wysłana pierwsza transza środków. Do niemal 6 tys. podmiotów trafiło łącznie prawie 23 mln złotych. Niektóre duże ośrodki otrzymały kwoty blisko ponad 500 tys. złotych. Środki trafiły m.in. do 117 podmiotów z Łeby (591 tys. zł), 46 z Ustki (209 tys. zł) czy 8 ze Słupska (28 tys. zł).

Przedsiębiorcy turystyczni i organizacje pożytku publicznego, które chcą przyjmować płatności bonem muszą wpisać się na listę prowadzoną przez Polską Organizację Turystyczną. Można to zrobić wyłącznie za pośrednictwem PUE. Jeśli ktoś jeszcze nie posiada profilu może to zrobić w każdej chwili przez Internet (w celach bezpieczeństwa należy potwierdzić swoją tożsamość) lub w każdej placówce Zakładu.

Aby przystąpić do programu Polski Bon Turystyczny, na PUE trzeba wypełnić „Oświadczenie przedsiębiorcy turystycznego lub organizacji pożytku publicznego w celu przystąpienia do programu Polski Bon Turystyczny” (PBT). Poprzez Platformę można także upoważniać swoich pracowników do przyjmowania płatności bonem. Podmioty turystyczne mają także na PUE wgląd do transakcji dokonanych za pomocą bonu. Widoczny jest unikalny identyfikator transakcji, numer bonu użytego do realizacji, data, kwota oraz status transakcji. Można także sprawdzić aktualne saldo rozliczeń, m.in.  kwoty płatności przyjętych za pomocą bonu oraz otrzymane przelewy.

Do tej pory do programu zarejestrowało się ponad 14,5 tys. podmiotów. Ich listę można sprawdzić na stronach www.bonturystyczny.gov.pl, www.pot.gov.pl oraz www.polska.travel.

Bon jest ważny do 31 marca 2022 r. i nie podlega wymianie na gotówkę, ani inne środki płatnicze.

Udostępnij:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *