Rehabilitacja na filmkach

 W dobie pandemii praca, nauka i rozrywka zalazły swoje miejsce w wirtualnej przestrzeni. Nie inaczej jest z medycyną. Szczególnie, gdy rehabilitacji wymaga wielu pacjentów, którzy przechorowali COVID-19.

Zespół Oddziału Rehabilitacji Kardiologicznej z myślą o swoich pacjentach, ale nie tylko, rozpoczął nagrywanie krótkich instruktażowych filmików na temat rehabilitacji, które umieszcza na kanale YouTube. – W czasie epidemii nasza działalność rehabilitacyjna była znacząco ograniczona. m.in. dlatego, że z powodu konieczności uruchamiania nowych oddziałów izolacyjnych dla pacjentów z COVID-19 przez pewien czas dzieliliśmy pomieszczenia z Oddziałem Ortopedii – przyznaje lek. Damian Sendrowski, Koordynator słupskiej kardiologii i rehabilitacji kardiologicznej. – Starliśmy się zapewnić pacjentom jak najlepszą opiekę, ale mieliśmy znacząco mniej możliwości. Jeden z naszych chorych, który wymagał rehabilitacji pocovidowej, zaproponował  nam, aby ćwiczenia niezbędne do przyspieszenia powrotu do zdrowia nagrywać i umieszczać w internecie.

Zespół błyskawicznie zareagował. Dzięki przychylności Zarządu Szpitala kupiono sprzęt umożliwiający nagrywanie wideoblogów. Pierwsze odcinki już można zobaczyć. – Na razie to krótkie filmy instruktażowe na temat Nordic Walking. To aktywność, do której przeciwwskazaniem są tylko ciężkie choroby pulmunologiczne i kardiologiczne. W razie wątpliwości należy skontaktować się z lekarzem prowadzącym.  Ćwiczenia są proste i możliwe do wykonania w każdych warunkach. Zajęcia prowadzi  nasz zespół Oddziału Rehabilitacji Kardiologicznej  przy udziale  studentów fizjoterapii Akademii Pomorskiej w Słupsku, którzy mają u nas praktyki – mówi dr Damian Sendrowski.

Systematycznie będą pojawiały się kolejne filmy instruktażowe m.in. na temat ćwiczeń oddechowych oraz z poradami psychologa, którzy podpowie jak sobie radzić ze stresem spowodowanym przebyciem ciężkiej choroby. Kardiolodzy i fizjoterapeuci czekają też na sugestie od pacjentów, czego chcieliby się dowiedzieć.

– Pacjentów, którzy po przechorowaniu COVID-19 mają problemy zdrowotne są setki. Wszystkim nie jesteśmy w stanie pomóc jednocześnie w tradycyjny sposób. To szczególnie do nich kierujemy filmy, ale z instrukcji naszych specjalistów mogą korzystać wszyscy – mówi Damian Sendrowski.

Prezes słupskiego szpitala zachęca wszystkich, by zajrzeli na kanał YouTube. – Tym razem nie po to, by biernie patrzeć w ekran, ale żeby poćwiczyć z naszymi specjalistami – zachęca Andrzej Sapiński. – Chcemy dotrzeć do jak największej grupy chorych, by wykorzystali tę nową możliwość jako wsparcie z walce z problemami zdrowotnymi, jakie pozostawiło po sobie przechorowanie COVID-u.

Natomiast po wakacjach zespół kardiologów planuje uruchomić drugi kanał na YouTube, gdzie będzie pokazywał videozapisy badań i zabiegów kardiologicznych. Wszystko po to, by pacjenci przychodząc na oddział wiedzieli czego się spodziewać, zobaczyli jak wyglądają procedury i na co się przygotować. Ma to m.in. zmniejszyć stres przed leczeniem.

 Linki do nagrań zespołu kardiologii można znaleźć tutaj:

https://youtu.be/V0KtQ7dUehY

https://youtu.be/CuwOvGgTNpw

Udostępnij:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *