Ambasador Ustki i ustczanin roku wybrani

Znamy już laureatów Honorowych Nagród pod Patronatem Burmistrza Miasta Ustka. Ambasadorem Ustki 2021 została Aneta Jadowska, a Ustczanką Roku 2021 – Dagmara Górecka – Basińska.

Uroczystość wręczenia tytułów odbyła się na usteckiej promenadzie podczas Dnia Mieszkańca w sobotę, 27 sierpnia 2022 r. Statuetki i dyplomy przekazali wyróżnionym burmistrz Jacek Maniszewski oraz przewodnicząca Rady Miasta Lena Iwan –m kucia. Obecny był także przewodniczący Kapituły Honorowych Nagród – Jacek Traczyk. Natomiast wśród publiczności można było spotkać laureatów z lat poprzednich.

Aneta Jadowskajest doktorem nauk humanistycznych w zakresie literaturoznawstwa, znana z twórczości fantasy, wielbicielka kryminalistyki i popkultury. 12 maja 2016 r. na zaproszenie usteckiej Biblioteki po raz pierwszy odwiedziła Ustkę i z miejsca się w niej zakochała. Skutkiem tej i kolejnych wizyt w mieście jest trylogia, której akcja dzieje się w Ustce. Trzy powieści obyczajowe z rozbudowanym wątkiem kryminalnym („Trup na plaży”, „Martwy sezon”, „Denat wieczorową porą”) wciągają czytelnika od pierwszej strony. Razem z głównymi bohaterami przemierzamy znane ulice, zaglądamy w tajemnicze zakamarki, odnajdujemy analogie do rzeczywistych miejsc i ludzi.

Dagmara Górecka – Basińskaod ponad dwóch lat działa bardzo aktywnie szerząc świadomość o endometriozie. W Ustce organizuje warsztaty dla kobiet z całej Polski. Tworzy edukacyjnego bloga EndoMama, gdzie dzieli się swoimi doświadczeniami, by uchronić kobiety przed długoletnim bezskutecznym diagnozowaniem i nieefektywnym leczeniem. Jest inicjatorką akcji edukacyjnej dla nastolatków nt .„dojrzewania”. Dzięki jej determinacji w usteckich szkołach zaczęły funkcjonować tzw. „Różowe skrzyneczki” zawierające bezpłatne środki higieniczne.

Warto dodać, że osobą nominowaną do honorowego tytułu była także lekkoatletka Klaudia Regin.

Przypomnijmy, że kandydatów do honorowych tytułów Ambasadora i Ustczanina zgłaszać mogą sami mieszkańcy, stowarzyszenia lub instytucje. Następnie Kapituła Honorowych Nagród, w której zasiadają przedstawiciele różnych środowisk (seniorzy, młodzież, oświata, kultura, sport), dokonuje nominacji i wyboru nagrodzonych. Tytuł ambasadora otrzymują osoby, instytucje lub organizacje, które popularyzują Ustkę w kraju lub za granicą. Natomiast Ustczaninem Roku mogą zostać osoby, które działają aktywnie w mieście, są autorami inicjatyw, które aktywizują i angażują ustczan.

Udostępnij:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *