Rekordowy mandat kierowcy recydywisty

Patrol słupskiej drogówki, który pełnił służbę na drodze pomiędzy Słupskiem i Bytowem zatrzymał do kontroli kierowcę, który przekroczył prędkość w obszarze zabudowanym o 73 km/h. Mundurowi zastosowali w tym przypadku przepisy o tzw. kierowcach recydywistach i w związku z tym, że było to kolejne tego typu wykroczenie popełnione przez 36-latka, ukarali go mandatem w wysokości 5000 zł.

Prędkość jest jedną z głównych przyczyn zdarzeń drogowych. Niestosowanie się do obowiązujących ograniczeń prędkości, w przypadku wystąpienia zagrożenia na drodze, odbiera kierowcy możliwość skutecznej reakcji. Każdy dodatkowy kilometr na liczniku prędkości samochodu to dodatkowe metry potrzebne do jego zatrzymania. Szczególnie ważne jest to w obszarach zabudowanych, gdzie w każdej chwili przed maską samochodu może pojawić się pieszy lub przeszkoda.

Policjanci słupskiej drogówki na podstawie własnych obserwacji, a także zgłoszeń, które docierają do nich za pośrednictwem Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa, regularnie kontrolują miejsca, w których kierowcy mocniej naciskają na pedał gazu. Wczoraj jeden z policyjnych patroli mierzył prędkość na drodze pomiędzy Słupskiem i Bytowem. Chwilę po godzinie 18:00 mundurowi zatrzymali do kontroli kierowcę Mana, który jechał z prędkością 123 km/h w miejscu, gdzie dopuszczalne jest 50 km/h. 36-letni mieszkaniec Bydgoszczy został ukarany mandatem w wysokości 5000 zł i 15 punktami karnymi. Policjanci zatrzymali także jego prawo jazdy z uwagi na przekroczenie prędkości w obszarze zabudowanym o więcej niż 51 km/h. Funkcjonariusze zastosowali przepisy o tzw. kierowcach recydywistach, dlatego że było to kolejne znaczące przekroczenie prędkości, którego ten kierowca dopuścił się w ostatnich tygodniach.

Przypominamy, że od 17 września 2022 roku zmianie uległy kwoty nakładanych przez policjantów mandatów. Wprowadzone zostały przepisy o tzw. kierowcach recydywistach, którzy w przypadku popełnienia kolejnego wykroczenia z danej kategorii w okresie dwóch lat muszą liczyć się z podwojoną wysokością mandatu. Dodatkowo punkty karne na koncie kierowcy widnieją przez dwa lata i naliczane są z chwilą opłacenia mandatu.

Udostępnij:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *