Mięsożerna bakteria w Bałtyku

Wszystko wskazuje na to jak podaje Wprost za TVN Meteo Active w naszch wodach w Bałtyku pojawiła się bardzo groźna bakteria Vibro Vulnificus zakżenie się nią może nastąpić przez kąpiel w Bałtyku, gdy na naszej skórze pojawi się drobne skaleczenie, otarcie lub zranienie u niektórych osób szczególnie chorujących na wątrobę, cukrzycę i obniżonej odporności. Może doprowadzić do nagłego zejścia śmiertelnego, śmiertelność wynosi 50 procent.

Przebieg choroby jest gwałtowny, dlatego konieczna jest błyskawiczna reakcja na zakażenie. Śmierć może bowiem nastąpić w ciągu doby od zakażenia
Bakteria pojawia się wodzie o temperaturze przekraczającej 20 st. C. Jak podaje czasopismo Nature Climate Change, polska część Bałtyku to najszybciej ocieplający się ekosystem morski w Europie. Pięć lat temu, w 2010 roku, Polak zmarł z powodu zakażenia taką bakterią.

bakteria

Fot.sxc.hu

Ciepłych zbiorników wodnych powinny przede wszystkim unikać osoby z otwartymi ranami, skaleczeniami oraz otarciami. Po kąpieli należy dokładnie się opłukać. Należy również pamiętać o poddawaniu obróbce termicznej skorupiaków
Pierwsze objawy choroby mogą pojawić się natychmiast po morskiej kąpieli, należą do nich: silne bóle brzucha, wymioty, uszkodzenia i owrzodzenia skóry 50 proc. takich zakażeń może okazać się śmiertelne. Wywołuje ono bowiem martwicze zapalenie powięzi typu trzeciego, czyli ostre zakażenie występującej pod skórą tkanki łącznej.

y

Udostępnij:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *