Mówią o mnie wojownik

Gmina Smołdzino zaliczana jest do jednych z najbiedniejszych gmin w kraju. Uchwalony na ten rok budżet wyniósł zaledwie 14 mln. zł. co jest kroplą w morzu potrzeb tej gminy liczącej 3546 mieszkańców. Nic dziwnego, że wójt i radni tną wydatki, aby starczyło na oświatę i dokończenie niezbędnych inwestycji. 65% terytorium gminy zajmuje Słowiński Park Narodowy. Pozostałe 35% leży w jego otulinie.

Normalnie gmina powinna cieszyć się z takiej sytuacji i czerpać z parku narodowego jak najwięcej korzyści finansowych. Nic bardziej mylnego. Od kilkunastu lat trwa konflikt sądowy z parkiem na ten temat i końca procesu nie widać. Tym czasem Wójt Arkadiusz Walach stara się uzyskać jak najwięcej korzyści dla swojej gminy stukając do drzwi marszałka województwa, ministerstwa środowiska i innych ważnych urzędów.

IMG_2032

Mówią na mnie w gdańskich i warszawskich urzędach wojownik, bo nie daję się zbyć byle czym. – Mówi wójt Walach.. Dzięki pomocy wiceministra ds. rolnictwa i rozwoju wsi Kazimierza Plocke nie ponosząc żadnych kosztów uruchomiliśmy świetlicę środowiskową w Żelazie. Z kolei niedawno odebrałem nieodpłatnie z Urzędu Morskiego towarowo-osobowy samochód marki Ssang Yong rocznik 2007, a od Wodociągów Słupsk Forda Transita. Oba samochody będą niezwykle przydatne w naszej gminie. Za 1500 zł. otrzymaliśmy z Gminy Kępice Volkswagena transportera dla straży pożarnej w Wierzchocinie.

IMG_2056

Nie tylko wyciągamy ręce do bogatszych, ale także sami staramy się własnymi środkami poprawić wizerunek gminy. Oddaliśmy już w Smołdzinie piękną przystań kajakową, a stacyjka odpoczynkowa dla rowerzystów wymaga jeszcze jedynie kosmetyki.

IMG_2090

IMG_2075

Fot. Zbigniew Bielecki

Podobnie jest w Gardnie – mówi dalej wójt. Gminie Smołdzino koniecznie potrzebne jest nowe porozumienie z parkiem narodowym, który powinien wspierać gminę i jej mieszkańców.

Działania wójta Smołdzina odniosły pewien skutek. Władze gminy zostały zaproszone 13 lipca do Sejmu RP na konferencję pt „Co dalej z przyrodą parków narodowych w świetle postulatów mieszkańców” z udziałem Ministra Środowiska, członków Komisji Ochrony Środowiska Zasobów Naturalnych i Leśnictwa oraz przedstawicieli Słowińskiego i Białowieskiego Parku Narodowego.

Udostępnij:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *