70 urodziny szkoły w Kobylnicy

 17 – 18 września 2015 r. Szkoła w Kobylnicy obchodziła 70 urodziny. 70 lat to niezbyt dużo, w porównaniu z 700 letnią historią Kobylnicy, ale jak się okazuje kobylnicka szkoła to nie tylko placówka oświatowa czy lokalny ośrodek kulturowy, to przede wszystkim miejsce, w którym zbiegły się ludzkie losy. 

DSCF0900

70-lecie Szkoły stało się pretekstem do odwiedzania, wspomnień, odkurzania przeszłości. Uroczystość przekształciła się w spotkanie ogromnej, szkolnej rodziny. Niektórzy rozpoczynali tu swoją karierę zawodową, inni wyruszali stąd w dorosłe życie. Niezależnie od tego, dokąd dotarli i jaką drogę obrali, 17 i 18 września 2015 roku powrócili do miejsca, w którym zostawili część swojego życia.

DSCF0886

Doniosła uroczystość zgromadziła wielu znamienitych gości, wśród których znaleźli się przedstawiciele władz ustawodawczych, samorządowych, oświatowych, środowisk naukowych, policji, Straży Granicznej, Straży Pożarnej, Straży Gminnej, Ligii Morskiej i Rzecznej oraz Wojska Polskiego. Uroczystości rozpoczęły się apelem, wspólnym pamiątkowym zdjęciem wszystkich uczniów i zaproszonych gości. Wysłuchano koncertu Orkiestry Reprezentacyjnej Morskiego Oddziału Straży Granicznej w Gdańsku. Następnie wszyscy uczniowie wzięli udział w radosnym przemarszu z orkiestrą ulicami Kobylnicy.
SAMSUNG CSC

Uroczystą galę na hali sportowej ZSS w Kobylnicy poprzedziła msza święta w kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Kobylnicy, którą odprawił ks. W. Pettke. W trakcie mszy uczczono pamięć zmarłych dyrektorów, nauczycieli i uczniów kobylnickiej podstawówki. Gospodarz jubileuszu, dyrektor Zespołu Szkół Samorządowych w Kobylnicy, przedstawiając historię placówki, cofnął czas, przybliżył miejsca, ludzi i zdarzenia. Uczcił pamięć jej założycieli i pracowników, wskazał ich wielkość i niepowtarzalność. Zwrócił również uwagę, iż początki szkolnictwa w Kobylnicy sięgają roku 1696, kiedy to pojawia się nazwisko pierwszego nauczyciela – Johanna Granzowa, a budowa najstarszego z obecnych budynków kompleksu szkolnego ukończona została w 1927 r.

DSC03647

Jak podaje najstarsza kronika szkolna 1 września 1945 r. w Szkole Podstawowej w Kobylnicy edukację rozpoczęło 35 uczniów w kl. I – VI, a pierwszym kierownikiem był Paweł Szynkowski. Rok 1992 to pamiętna data oddania do użytku stołówki i długo wyczekiwanych toalet mieszczących się w piwnicach budynku. W 1998 roku szkoła otrzymała sztandar i imię Kornela Makuszyńskiego, w 2002 roku stała się Zespołem Szkół Samorządowych. Na przestrzeni lat, od roku 1945 do roku 2015, kobylnicką Szkołą zarządzało 15 dyrektorów (Paweł Szynkowski, Wojciech Kulikowski, Michał Krupski, Maria Krupska, Stanisław Sawicki, Antonina Buraczewska, Jadwiga Głowacka, Bożena Gawlak, Elżbieta Szczypek, Gabriela Barszczewska, Mirosław Sawicki, Barbara Usowicz, Zbigniew Bednarczyk, Anna Bielecka, Jan Wild) i 11 wicedyrektorów (Janina Smysło, Władysław Dykty, Jadwiga Głowacka, Gabriela Pliszka, Danuta Łopacka, Gabriela Barszczewska, Teresa Mikołajczak, Marcin Greczuk, Anna Bielecka, Ewa Solnikowska, Krystyna Labudda).

DSCF0936

Obecne Zespół Szkół Samorządowych w Kobylnicy to jedna z największych szkół w powiecie słupskim, funkcjonują w niej 2 oddziały przedszkolne, 18 oddziałów szkoły podstawowej i 10 klas gimnazjum. Na zakończenie jubileuszu 70lecia Szkoły Podstawowej w Kobylnicy był prawdziwy tort, prawdziwe życzenia i prezenty. Goście otrzymali pamiątkowe nośniki pamięci USB, zawierające fotograficzną dokumentację historii Szkoły, a kobylnicka Szkoła życzenia, aby zawsze była życzliwa i szczera tak, jak wyciągnięta ręka przyjaciela.

Udostępnij:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *