Remont Pomnika Powstańców Zakończony, park nadal ciemny

Zakończył się remont najstarszego pomnika upamiętniającego bohaterów Powstania Warszawskiego w Słupsku w Park im. Powstańców Warszawskich. Uroczyste odsłonięcie pomnika nastąpi w dniu Święta Niepodległości 11 Listopada. Prace prowadziła specjalistyczna firma konserwatorska z Torunia „ Maszkaron”. Całość robót objęta była ścisłym nadzorem konserwatorskim. Remont miał na celu przywrócenie pierwotnej wersji pomnika i muru, a także właściwej malatury jaką była pokryta postać powstańca. Teraz odnowiony obiekt cieszy serca Słupszczan.

pomnik powstanca Fot. Małgorzata Łosiewicz

Słupski Pomnik Powstańca jest najstarszym obiektem w kraju został zbudowany w maju 1945 roku, a poświęcenia dokonał słynny kapłan z Powstania Warszawskiego ks. Jan Zieja, który był pierwszym kapłanem katolickim w Słupsku. Twórcą pomnika był warszawski rzeźbiarz Jan Małeta. Pomnik odsłonięto w dniu 15 września 1946 r. i był to pierwszy i przez bardzo długi okres czasu jedyny pomnik powstańców warszawskich w Polsce.

Poświęcił go i przemawiał przy jego odsłonięciu ks. Zieja. Pomnik ten jest do dzisiaj trwałą pamiątką w Słupsku działalności wielkiego kapłana”.

Niestety w tej beczce miodu jest łyżka dziegciu. Park w dalszym ciągu jest wieczorem nieoświetlony i panują tam egipskie ciemności.To duże utrudnienie dla okolicznych mieszkańców, ale też znacznie obniża poczucie bezpieczeństwa w tym rejonie przemieszczającej się młodzieży uczącej się przy ulicy Partyzantów. Obietnice oświetlenia parku płynęły już z wielu instytucji. Sprawa w dalszym ciągu czeka na załatwienie. Miejmy nadzieję, że wkrótce zostanie rozwiązana przez nowych radnych.

Udostępnij:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *