Francuski Order Zasługi dla Roberta Biedronia

Robert Biedroń odznaczony francuskim Narodowym Orderem Zasługi. 20 lipca Ambasador Francji Pierre Buhler wręczył prezydentowi Robertowi Biedroniowi insygnia kawalera Narodowego Orderu Zasługi. Włodarz Słupska od wielu lat jest orędownikiem praw człowieka walczącym o poszanowanie praw mniejszości seksualnych i występującym w obronie najsłabszych, bardzo zaangażowanym w działania na rzecz zrównoważonego rozwoju – tak argumentował przyznanie prezydentowi orderu Ambasador Francji.

 IMG_6378-001

“… Od lat jest Pan związany z Francją, włada Pan językiem francuskim i bliskie są Panu wartości, które nas łączą. Będąc posłem należał Pan do Polsko-Francuskiej Grupy Parlamentarnej.

IMG_6393-697

Pana zaangażowanie obejmuje także sprawę ochrony równych praw i godności każdej osoby, niezależnie od jej seksualnej orientacji czy tożsamości. Ta walka jest jednym z priorytetów w dyplomacji dotyczącej Praw Człowieka, jaką prowadzi Francja. Ten cel podziela również wiele innych krajów. W grupie około trzydziestu ambasadorów – reprezentujących nie tylko ponad połowę krajów członkowskich Unii Europejskiej, ale także Ukrainę i Szwajcarię, Stany Zjednoczone, Kanadę i Australię – podpisaliśmy w tym roku, po raz kolejny, list złożony następnie na ręce pełnomocnika rządu do spraw równego traktowania. W tym liście stwierdzamy, że prawa osób zwanych LGBTI wynikają z praw podstawowych przynależnych osobie ludzkiej. A te prawa podstawowe zostały przyjęte w dokumentach międzynarodowych, których jesteśmy stronami i zasługują z tego tytułu na ochronę.

Tej właśnie sprawy Pan broni z przekonaniem, godnością i odwagą. Za to niestrudzone zaangażowanie w działania na rzecz tolerancji i akceptacji dla poszanowania mniejszości seksualnych, a ogólniej za Pana walkę z wszelkimi nierównościami, Republika Francuska postanowiła Pana wyróżnić mianując kawalerem Narodowego Orderu Zasługi – powiedział w swoim przemówieniu Pierre Buhler.

Karolina Chalecka

Udostępnij:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *