Europejski Tydzień Mobilności w Słupsku

Trwa rozpoczęty 16 września w całej Europie Tydzień Mobilności. Także Słupsk świętuję, aby pokazać korzyści wynikających ze zrównoważonego transportu. W parku przy pomniku Fryderyka Chopina odbył się Piknik Europejski, w którym udział wziął prezydent Robert Biedroń oraz europoseł Jarosław Wałęsa. Goście rozmawiali z słupską młodzieżą o Unii Europejskiej, ale także o tym jak zrównoważony rozwój wpływa na nasze zdrowie, oszczędność pieniędzy i czasu, przyjazną przestrzeń miejską.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Po pikniku, przed ratuszem zebrał się tłum rowerzystów, który wraz z prezydentem miasta przejechał parkiem Waldorfa, pod Bulwary nad Słupią, aż do Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego gdzie dziś powstało specjalne Miasteczko Ruchu Drogowego.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Ale to nie koniec atrakcji z okazji Europejskiego Tygodnia Mobilności. 19 września odbędzie się
Konferencja „Mobilność – piękno – zysk”. Spotkanie dotyczyć będzie wpływu przestrzeni miasta na mobilność i jakość życia mieszkańców. Postaramy się znaleźć odpowiedź na pytanie, jak skutecznie i efektywnie łączyć mobilność z lokalnym rozwojem gospodarczym.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

20 września w słupskich szkołach odbędą się warsztaty kreatywne, które poprowadzi Klub Gaja. Podczas zajęć powstaną szablony związane z tematyką Europejskiego Tygodnia Mobilności. Dodatkowo, o godz. 18.00 w Centrum Inicjatyw Obywatelskich (ul. Sienkiewicza 19, II p.) odbędzie się projekcja filmów dot. mobilności i zrównoważonego transportu. Wstęp bezpłatny!

raratusz-001

Fot.Karolina Chalecka/UM
Kulminacyjnym wydarzeniem Europejskiego Tygodnia Mobilności będzie Dzień bez samochodu. Tego dnia wszyscy mieszkańcy i mieszkanki Słupska będą mogli skorzystać z bezpłatnej komunikacji miejskiej. Ponadto Stary Rynek stanie się przestrzenią przyjazną mieszkańcom, a nie samochodom. Odbędzie się szereg ciekawych inicjatyw/wydarzeń, m.in. instalacja artystyczna tworzona przez artystę Waldemara Rudyka i mieszkańców/nki Słupska.

Info. Karolina Chalecka

Udostępnij:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *