Nie będzie dekomunizacji i zmian nazw ulic w Słupsku

Nie będzie „dekomunizacji” w Słupsku. Prezydent Robert Biedroń nie zamierza podejmować żadnych kroków w tym kierunku. Zgodnie z nową ustawą samorządy mają rok na usunięcie nazw upamiętniające osoby, miejsca, daty, czy wydarzenia kojarzące się z komunizmem. Podczas poniedziałkowej konferencji prasowej prezydent Słupska po raz kolejny odniósł się do ustawy dekomunizacyjnej. Jego zdaniem mieszkańcy przed kilkoma laty odpowiedzieli się jasno w sprawie zmiany nazw ulic:

CplmnxsXYAApQ6H

Sprawa przeszła przez konsultacje społeczne i wtedy odpowiedź brzmiała „nie”. Dla mnie, jako prezydenta ta decyzja jest wiążąca i w najbliższym czasie nie zamierzam podejmować żadnych działań z tym związanych.

Zgodnie z ustawą, samorządy mają rok na usunięcie z przestrzeni publicznej nazw upamiętniających osoby, organizacje, wydarzenia i daty symbolizujące komunizm lub propagujące go. Jeśli samorząd nie zmieni w wyznaczonym czasie dawniej nadanej nazwy, z mocy ustawy uznanej za zakazaną, wojewoda wyda w terminie trzech miesięcy zarządzenie zastępcze, po zasięgnięciu opinii Instytutu Pamięci Narodowej.

Fot.UM/Słupsk

info. Mateusz Sienkiewicz/ Radio Słupsk

Udostępnij:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *