Góralskie koronki w plastyku

W Liceum Plastycznym imienia Stanisława Ignacego Witkiewicza w Słupsku odbyło się spotkanie z Magdaleną Cięciwą – mistrzynią zakopiańskiej koronki klockowej. W wydarzeniu wzięło udział kilkudziesięciu młodych słupszczan.

rpt

Wydarzenie w słupskim plastyku miało na celu popularyzację zanikającego rzemiosła i sztuki ludowej, szczególnie poprzez bezpośredni kontakt z twórcami i naukę kultywowanych przez nich technik. Magdalena Cięciwa przybliżyła w formie warsztatów tajniki ginącej dziś sztuki rękodzieła koronki klockowej. Spotkanie miało również charakter interesującej lekcji o regionalizmie – twórczyni z Nowosądecczyzny opowiadała m.in. o kulturze, tradycji oraz historii Lachów Sądeckich.

Magdalena Cięciwa – mieszka w Marcinkowicach koło Nowego Sącza. Koronką klockową zajmuje się kilkanaście lat, jest obecnie jedyną czynną przedstawicielką tradycji szkoły zakopiańskiej w koronce klockowej. Stworzyła również własny styl przygotowując uczniów do kontynuowania twórczości i odtwarzania zapomnianych wzorów zakopiańskich. Urodzona i wychowana w rodzinie z dużymi tradycjami rękodzielniczych w trosce o zachowanie i pielęgnowanie szeroko rozumianej kultury ludowej, lokalnego patriotyzmu, przekazywaniu młodemu pokoleniu spuścizny kulturowej regionu Lachów Sądeckich. Od najmłodszych lat brała udział w wielu wystawach i konkursach rękodzielniczych zdobywając główne nagrody. Specjalizuje się również w odtwarzaniu koronek, detali koronkowych do strojów historycznych. Pomaga młodym projektantom mody w ich karierze i właśnie dla nich tylko ze zdjęcia odtwarza historyczne koronki do strojów.

Mistrzyni zakopiańskiej koronki klockowej pobierała nauki w Zakopanem, w szkole Modrzejewskiej. Jest laureatką wielu konkursów i wystaw ogólnopolskich, również zagranicznych, propagatorka upowszechniania ginącego zawodu w szkołach i festiwalach folklorystycznych.

Udostępnij:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *