Pierwsze olejmaty w Polsce staną w gminie Redzikowo

Mieszkańcy gminy Redzikowo jako pierwsi w Polsce będą segregować olej kuchenny. W podsłupskiej gminie rusza pilotażowy w skali kraju projekt.

Fot. Gmina Redzikowo/ https://www.facebook.com/GminaRedzikowo

Władze gminy podpisały w tej sprawie umowę z firmą Emka Oil. Na mocy porozumienia przedsiębiorstwo ustawi osiem olejomatów, w których będzie można oddać zużyty olej kuchenny i wymienić pojemnik.

Jak podkreślają inicjatorzy akcji. Olej kuchenny jest waznym odpadem i stanowi spory problem. Ie tylko zanieczyszcza środowisko w tym wody gruntowe, ale także wlewany do kanalizacji z resztkami jedzenia powoduje zatory.

Olejomaty na terenie gminy Redzikowo stanął w szkołach.  Olejomaty ustawione przez Emka Oli to rewolucyjny system pozwalający na stworzenie na poziomie gmin sieci punktów z maszynami, do których lokalna społeczność może oddawać olejowy odpad. Projekt ten przyniesie znaczący wzrost poziomu recyklingu. Na system ten składają się specjalne maszyny, ale także innowacyjne butelki, interaktywna aplikacja mobilna, mechanizmy logistyczne, procesy recyclingu i raportowania a także szeroko zakrojone działania edukacyjne i promocyjne w tym flagowy projekt EMKA Oil – Olej zdasz, drzewko masz! Dzięki naliczanym za zdany olej puntom będzie można dostać sadzonkę drzewka. Oddanie jednej butelki zużytego oleju to 50 punktów. Za 300 punktów można otrzymać nagrodę, sadzonkę.

Udostępnij:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *