Znów Koszalin górą

Od dziesięcioleci istnieje niepisana rywalizacja między Słupskiem, a Koszalinem. To wbrew pozorom nic zaskakującego, jeżeli podobnej wielkości miasta są zlokalizowane blisko siebie bardzo często dochodzi do animozji. Najlepszy przykład to rywalizacja Torunia z Bydgoszczą. Słupsk i Koszalin od zawsze były ze sobą porównywane. W obu miastach powstały w tym samym czasie wyższe uczelnie. Razem też oba miasta utraciły prawa wojewódzkie. Słupsko-Koszalińska rywalizacja przejawia się na różnych polach, przede wszystkim w sporcie, w biznesie i edukacji, w których co tu dużo mówić Słupsk zdecydowanie przegrywa.

Oba miasta przystąpiły do budowy u siebie co raz modniejszych w kraju akwaparków. Z tą różnicą, że Koszalinowi udało się wybudować przepiękny obiekt za ponad 86 milionów złotych. Inwestorem akwaparku jest Zarząd Obiektów Sportowych (ZOS), a generalnym wykonawcą – warszawska firma Warbud.

aqapark koszalin (5)Dzisiaj w samo południe nastąpiło wielkie otwarcie koszalińskiego aquaparku. Moc atrakcji. Tego dnia, ku uciesze koszalinian pierwsza godzina na basenie jest za złotówkę. Na chętnych czekają strefa SPA, siłownia, fitness, dwie restauracje, sklep i klub nocny. Tym czasem słupski akwapark czeka na pilne rozwiązania w sprawie ukończenia inwestycji, która generuje wciąż duże koszty. Koszt jego budowy dawno przekroczył pierwotne ustalenia

aqapark koszalin (16)

Trwają poszukiwania partnera publiczno-prywatnego. To trochę potrwa, może nawet dwa lata. Najprawdopodobniej, choć jest kilka wariantów, miasto dokończy część basenową (na kredyt), a część komercyjną (przeprojektowaną) może dokończyć przyszły partner. Generalnie pomysły na to zostaną przedstawione radnym po wakacjach. Ostatecznie to radni zadecydują.

DSCF3014

Zestawiając ze sobą budżety obu miast, gdzie dochody Koszalina zaplanowane na 2015 r. wynoszą 483.396.700 zł., wydatki 495.825.700 zł., deficyt 12.429.000 zł., wysokość zadłużenia 292.649.800 zł., a wskaźnik zadłużenia 60,54%. Z kolei zaplanowany budżet Słupska wynosi: dochody 478.988.126 zł., wydatki 489.177.551 zł., deficyt 10.189.425 zł., wysokość zadłużenia 287.715.773,18 zł., wskaźnik zadłużenia 60,067% widać wyraźnie, że oba miasta prowadziły nieodpowiedzialna politykę finansową. Koszalin prowadzi ją nadal, Słupsk się opamiętał i szuka oszczędności. Tym bardziej może wkurzać, że rozrzutny Koszalin nie oglądając się na duże zadłużenie zaaplikował swoim mieszkańcom wspaniałą rozrywkę, a nam słupszczanom zostaje tylko zaciskanie co raz mocniej pasa. Nic tylko pozazdrościć.

Udostępnij:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *