Testy na korowirusa w Słupsku

W Słupsku mają być prowadzone badania na obecność koronowirusa. Z takim wnioskiem do ministra zdrowia wystąpił marszałek województwa pomorskiego. Powstanie dwóch nowych laboratoriów w województwie ma przyspieszyć wykrywalność zarażenia.

 

Aktualnie na terenie województwa pomorskiego badania są wykonywane tylko w Laboratorium Diagnostyki Medycznej Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Gdańsku. Laboratorium to obsługuje nie tylko województwo pomorskie, ale wspiera także sąsiednie regiony.

W obecnej sytuacji niezwłoczne zwiększenie liczby laboratoriów, które przeprowadzają badania na obecność koronawirusa, to absolutna konieczność. W Słupsku testy miałby wykonywać laboratoriusz szpitala.

W województwie pomorskim oprócz słupskiego laboratorium miałaby wykonywać placówka w Kościerzynie. – Powstanie dodatkowych laboratoriów skróci czas oczekiwania na wyniki testów, a szpitale będą mogły przeprowadzać sprawnie diagnostykę. W tej chwili czas oczekiwania na wyniki testów sięga nawet 50 godzin, a liczba zakażonych osób rośnie – mówi Tadeusz Jędrzejczyk, dyrektor Departamentu Zdrowia UMWP.

Udostępnij:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *