Błękitny marsz poparcia Unii Europejskiej

Sobotni marsz w obronie demokracji Platformy Obywatelskiej, Nowoczesnej, PSL, KOD-u, Związku Nauczycielstwa Polskiego, Lewicy i Zielonych, a także przedstawicieli środowisk LGBT w Warszawie był jak dotąd największą manifestacją w wolnej Polsce. Odległość od czoła pochodu do ostatnich szeregów demonstrujących wynosiła trzy kilometry. Decydenci spierają się o liczbę uczestników: warszawski ratusz podaje liczbę około 25o tysięcy osób, zaś warszawska policja naliczyła 40 tysięcy uczestników. Politycy przerzucają się liczbami. Partia Jarosława Kaczyńskiego próbuje umniejszyć znaczenie tego, od czasów powstania Solidarności największego społecznego zrywu. Dlatego straszy poprzednią ekipę rządzącą, audytem ośmioletnich rządów PO. Jedno jest pewne społeczeństwo pokazało pazur i dało rządowi pani premier Beaty Szydło pstryczka w nos.

_DSC3431

_DSC3452

Zagraniczni komentatorzy są zgodni w ocenie tego, że manifestacja była wielkim społecznym przedsięwzięciem mającym na celu sprzeciwienie się łamaniu prawa przez obóz rządzący PIS: nieopublikowania wyroku Trybunału Konstytucyjnego, niezaprzysiężeniu legalnie wybranych trzech sędziów i łamania praw obywateli, zmniejszenia swobód obywatelskich i ograniczania wolności.

_DSC3371

Na to nie będzie naszej zgody – podkreślali manifestujący. Na balkonie przy Nowym Świecie, mecenas Roman Giertych wymachiwał Polską flagą na znak poparcia, redaktor Jarosław Kurski w progu redakcji Gazety Wyborczej pozował do zdjęć w czerwonych okularach KOD-u, w pochodzie z ludźmi z Małopolski szedł były minister obrony, Bogdan Klich. Marsz otwierali zaś liderzy największych polskich ugrupowań: Grzegorz Schetyna, Ryszard Petru, Mateusz Kijowski, Władysław Kosiniak – Kamysz, Barbara Nowacka, Sławomir Broniarz szła także prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz – Waltz. Szli ramię w ramię, bo jak zapowiedzieli ze sceny. Tylko zjednoczeni, będą w stanie pokonać państwo PIS.

_DSC3567

_DSC3558

W warszawskiej demonstracji licznie wzięli udział członkowie i sympatycy słupskiego i usteckiego koła Platformy Obywatelskiej z naszymi parlamentarzystami posłem Zbigniewem Konwińskim i senatorem Kazimierzem Kleiną, którzy wyrazili swoje poparcie z ludźmi przybyłymi na marsz.

_DSC3684

_DSC3811
Zewsząd witały manifestujących uśmiechnięte twarze warszawiaków, uśmiechy też na twarzach protestujących. Marsz miał charakter pokojowy, a zakończył się przy Placu Defilad koncertem rockowego zespołu BIG CYC, który zaprezentował niebanalne kompozycje, opatrzone politycznymi tekstami z najnowszej płyty „ Czarne Słońce Narodu”.

« z 2 »

_DSC3894

Fot.Bartosz Arszyński

Płyta jak powiedział ze sceny lider Krzysztof Skiba niebawem może mieć wstrzymaną dystrybucję, więc warto ją dziś kupić– powiedział Krzysztof Skiba z zespołu „Big Cyc”.

Udostępnij:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *