Chcesz zwolnienie ze składek ZUS? Złóż deklaracje rozliczeniowe

Przedsiębiorcy, którzy w ramach Tarczy Antykryzysowej 6.0 (branżowej), będą chcieli skorzystać ze zwolnienia z opłacania składek za listopad, powinni do końca 2020 r. złożyć deklaracje rozliczeniowe.

Fot. MK

Opublikowano ustawę, która wprowadza tzw. tarczę antykryzysową 6.0. Płatnicy składek, którzy prowadzą działalność pod wskazanymi kodami PKD, będą mogli skorzystać ze zwolnienia z opłacania składek za listopad 2020 r.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych dąży do tego, aby z nowej odsłony tarczy skorzystało jak najwięcej firm. Niestety zdarza się, że osoby, które prowadzą działalność zapominają o terminowym przekazaniu dokumentów rozliczeniowych. Dlatego ZUS przypomina o konieczności ich złożenia. Jest to szczególnie ważne dla przedsiębiorców, którzy oczekują nowej odsłony tarczy tzw. 6.0. Firmy, które nie złożą do końca roku rozliczeń nie otrzymają zwolnienia z opłacania składek za listopad.

Przedsiębiorcy wykonujący działalność jednoosobowo lub niewielkie firmy, mogą przekazywać dokumenty rozliczeniowe poprzez aplikację e-płatnik dostępną na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS.

Zwolnieni z comiesięcznego składania dokumentów rozliczeniowych są przedsiębiorcy, którzy opłacają składki wyłącznie na własne ubezpieczenia lub za siebie i osoby współpracujące. Jest tak, jeżeli w ostatnio złożonych dokumentach zadeklarowali najniższą podstawę wymiaru składek obowiązującą danego przedsiębiorcę lub osobę współpracującą.

Minimalna podstawa wymiaru składek wynosi: 60 proc. prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego lub 30 proc. kwoty minimalnego wynagrodzenia – w okresie pierwszych 24 miesięcy kalendarzowych od dnia rozpoczęcia prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej. Dokumentów nie muszą również składać przedsiębiorcy korzystający z „Małego ZUS plus”, których podstawa wymiaru składek jest ustalana indywidualnie.

Zwolnieni z tego obowiązku są także rodzice, którzy rozliczają składki za nianię, jeśli w ostatnim złożonym za pełny miesiąc komplecie dokumentów rozliczeniowych, została za nią wykazana podstawa wymiaru składek nie wyższa niż 50 proc. minimalnego wynagrodzenia (dla umowy zawartej po 1 stycznia 2018 r.) lub nie wyższa niż minimalne wynagrodzenie (dla umowy zawartej przed 1 stycznia 2018 r.).

Deklaracji nie muszą również składać osoby zgłoszone do dobrowolnych ubezpieczeń emerytalnego i rentowych, które opłacają składki tylko za siebie, a w ostatniej złożonej deklaracji rozliczeniowej wykazały podstawę wymiaru składek na te ubezpieczenia nie niższą niż kwota minimalnego wynagrodzenia za pracę.

Udostępnij:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *